ST. JULIAN'S ROAD. D 5 |
From 10 St. Julian's-avenue |
(RIGHT HAND SIDE.) |
2 Mahoney Patrick, fitter |
4 Noad C. W. |
6 Turberville Mrs. Mary |
8 Brown Wm. T., Melrose |
10 Howells James, East view |
12 Lewis Mrs. Kathleen |
14 Wood A. S., tvlr, Gwynfa |
16 Rich Oswald H., grcrs. assistant, Ramilies |
18 Harris Clifford, Priorsleigh |
20 Humphries Richard L., Glasfryn |
22 Phillips E. J., traveller |
here is Surrey-place |
24 Larcombe Ernest J., timber merchant |
26 Davies Bryn J. H. Arfryn |
28 Dymond Wybert L., Lanhargy |
30 Lewis Dudley, Boscawen |
32 Meaker Mrs. Gwen, Redlands |
here is Ronald-road |
34 Collins A. D., manager |
36 Rose A., chief clerk, G.W.R. |
38 Aulsebrook Mrs. Marion, Ty Clyd |
40 Ellis James, engineer |
42 Hiles Geo., ex-police insp |
44 Merrick H. R., commercial agent |
46 Nekrewes T. Wm., Overdale |
here is Cornwall-road |
48 French H. C., mill managr |
5O Burgess Hy. Jas., lorrydriver |
52 Ley Andrew S., P.O. clerk |
54 Barker Ernest, clerk |
56 Hylands Wm., blacksmith |
58 Morgan Edward George, clerk |
60 Hedgetts S. M. |
62 Sadler - |
64 Davies J. S., schoolmaster |
66 Thomas George A. |
68 Gwatkin Ralph E. |
70 Jewell Richard John, motor body builder |
here is Brecon-road |
72 Walton Wm. J., ticket wrtr |
74 Colbourne G. E., outftrs manager, Hill Top |
76 Birt Fred., supt. attendance officer, Tregenna |
78 Howard Wm., engineer |
80 Davies David W., teacher |
82 Poole Albert E., butcher, Isllwyn |
84 Balfour - , Glencairn |
86 Brodie Robert S., Marston |
88 Horleston Geo., Etruria |
90 Jones Donald A., school teacher, Trecwn |
92 Woodfield Wyndham, Ettrick |
94 Hurford Albert E. R., caterer, Brandol |
here is Telephone kiosk |
here is Norfolk-road |
96 Jenkins Alex.P.,Rosemead |
98 Jones W. H., Gwylfa |
100 Moses Vernon Basil, Chesterfield |
102 Culverwell R. J, asstnt. |
104 Borrowdale W. C., elect. engineer, Westbourne |
106 Cox - , Corbiere |
108 Young Herbt., Montreux |
110 Musker Harry J., G.P.O. |
112 Jones David L., mason, Kenwood |
114 Callaghan Alex, architect, Elm Lea |
116 Pritchard Geo., cashier, Devonia |
118 Ogden Herbert, Malvina |
120 Price Miss L. E. |
Delve Miss W. A. |
122 Davies Hector, Arlington |
124 Perchard John P., Grey Hill |
126 Edwards Geo. R., chargeman, Cresta |
128 Grey Robt., Greystones |
130 Dickens G. L. R., Franconia |
132 Brown Eric J. engineer, Ash Lea |
134 Hawkins Mrs., Glen View |
136 Reeves Victor H., Miltor |
138 Poole F. G., Beech Lea |
here is Christchurch-road |
(return) |
155 Turnham Geo. W., Stevenstone |
153 Powell Mrs G., Gweedore |
151 McClean - , Desildene |
149 Kilby Samuel, joiner, Dovedale |
147 Jones Mrs. Lilian, Cartref |
145 Davies Miss Marie, Westdene |
143 Ellis Harold, civil servnt, Lulworth |
141 Locke Mrs. M. A. |
139 Beer E. J., traveller, Sunnybank |
137 Clark Bert, fitter's helper, Pendeen |
here is Firbank-avenue |
135 Jones Mrs. J., Fowey |
133 Simpson Ivor S., painter, Hengistbury |
131 Edwards Ivor H., engnr, Henllys |
129 Phillips Miss Violet Irene, Ty-Bryn |
127 Hall Victor, post office, The Glen |
125 Ferguson Andrew, travlr., Mount Pleasant |
123 Thompson Arthur, weldr, Cader Idris |
121 Littlejohns Wm., cabinet maker, Glentworth |
119 Woodgates Mrs. Daisy, Elstow |
117 Bull Wm. John, P.O., Penybont |
115 Jones H. S., rate collector, Petitor |
113 Jones Ivor, clerk, Warton-Crag |
111 Keeley Walter, G.P.O., Kilwa |
109 Davies Wm. P., civil ser., Homestead |
107 Whitehouse James, elec. engineer, Maidstone |
105 Arnold Abel, electrician, Pen-Awel |
103 Iles Douglas W., printer, Greenleigh |
101 Lewis James P., wharf manager, Abbotsford |
99 Workman Ivor - , Darlington |
97 Everson Mrs. E. J., Tarlair |
Building sites |
77 Roberts I. J., traveller |
75 Gunn Alexander, Caithness |
73 Charles Trevor J., The Mulveys |
71 Narbett H. J., sadler, Tirex |
69 Knight E., drapr. Leeward |
Vacant site |
67 Keen E., merchant |
65 Lewis H. W. C., excise officer, Maldwyn |
63 Spencer Geo. H., tailor, Penhow |
61 Weston Sidney H., clerk, Glendale |
here is St. George's-crescent. |
59 Harries James J., accountant, Denewood |
57 Finch H., engineer, St. Lucia |
55 Nicholas Oliver, The Croft |
53 Jones Miss Gladys, Glenside |
51 Brown Arthur Ivor, Danygraig |
49 Wilkes George, taxi dvr, Kingswood |
Marshall R. G. C. |
47 Snell Cyril N., Bartestree |
45 Jones Latimer, school mstr., Braeside |
43 Landreth Conrad, Hopecrest |
here is St. Anne's-crescent. |
41 Wynn H. P., hauliers' contractor, Saltown |
39 Dudley Cyril B., Kenrhos |
37 Dando Mrs. Ada, Sunfold |
35 Burcher Mrs. E., Trewen |
33 Tamlyn Mrs. H. M., Dunraven |
31 Grose Wm., schoolmaster, Porthpean |
29 Brain Geo. A., prov. mcht, Whitefriars |
here is St. Anne's-crescent. |
27 Richmond Alfred Thos., Retreat |
25 Davey Mrs. E. M., Silverton |
23 Hill Phillip J. R., civ serv |
21 Jones John, wholesale conf |
19 Brinkworth Albt., Inglenook |
17 Angell Thomas, traveller |
15 Phillips M. W ., chief clerk, Glenton |
13 Meaker T. E., traveller |
11 Rabbitt C. M., carpenter |
9 Spicer Robert, ironworker |
7 Johns Percy L., marine officer, Villesse |
5 Shipton Harold, manager, Cartref |
3 Shuff W ., G.W.R., Imaun |
1 Webb Albert, ship stewd. |
Telephone Kiosh here |